woolash reviews
تشک طبی
نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز برقی تفال
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
قیمت تشک رویا
چگونه فرش ماشيني توليد و بافته مي شود؟ اقيانوس فرش ماشيني
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :مدير سايت
تاريخ: ۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت: ۰۷:۴۹:۱۶

 

چگونه فرش ماشيني توليد و بافته مي شود؟

 

پيش از اينكه به فرايند و توليد فرش ماشيني بپردازيم بايد گفت كه حدود 50 سال پيش فرش ماشيني به روي كار آمد و وارد كشورمان ايران شد، در آن زمان ها استفاده از فرش و قالي كاربرد بسيار زيادي داشته است و در همه خانه ها و اماكن فرش استفاده ميشده، در آن زمان ها مردم براي خانه هايشان از فرش دستبافت با قيمتي بالا وگران استفاده مي كردند، اما با به روي كار آمدن فرش ماشيني و توليد آن و همچنين قيمت ارزان آن در زماني بسيار كوتاه اين فرش ها مورد استقبال مردم قرار گرفت. همينطور از دهه 60 به بعد فرش هاي ماشيني زيبا با طرح و نقش هاي مختلف توليد مي شدند و همينطور پيشرفت اين فرش ها تا به الان ادامه داشته است.

پيش از اينكه درباره هرمرحله از فرايند توليد فرش ماشيني صحبت كنيم، توضيح كلي درباره اين سه مرحله گفته مي شود و در ادامه توضيحات تكميلي را مطالعه نمائيد.

فرش ماشيني با طي كردن سه مرحله اصلي توليد مي شود كه به ترتيب عبارتند از: ريسندگي فرش، بافتن فرش، تكميل نهايي فرش كه در باره هريك از اين سه مرحله با جزئيات بيشتري توضيح داده مي شود.

 ابتدا اليافي به كارخانه ها فرستاده مي شود و بعد  الياف خامي كه وارد كارخانه شده است را با رنگ كردن آن ها به رنگ هاي مختلفي درمي آورند و به قسمت ريسندگي فرستاده  مي شود، در مرحله ريسندگي الياف را به نخ هاي هيت ست شده تبديل مي كنند( در اينجا بايد به اين اشاره كرد نخ هاي هيت ست شده داراي اهميت بسيار زيادي است كه از مهم ترين خصوصياتي كه  دارد اين  است كه از پرزدهيفرش جلوگيري مي كند، نخ پفكي مي شود و همچنين نخي كه در بافت فرش استفاده مي شود اگر از نوع هيت ست شده باشد مصرف نخ كم خواهد بود و در انتها فرش داراي پوششي بهتر و زيبا و پرحجم تر خواهد شد.) و با طي كردن مرحله ريسندگي اين الياف فرش را كه آماده بافته شدن است به قسمت بافندگي فرش منتقل مي كنند كه به وسيله ي دستگاه فرشبافي فرش ها بافته شوند. و در انتهاي كار و پشت سر گذاشتن مراحل،  نوبت به مرحله تكميل فرش ميرسد كه با آهار زني و شيرينگ و بسته بندي كردن فرش ها، براي فروش آماده مي شوند و براي فروش به بازارها، كارخانه ها فروش فرش و همچنين فروشگاه هاي مختلف فرش براي خريد و فروش فرستاده مي شوند.

 

اولين مرحله توليد فرش ماشيني:

 

ريسندگي فرش:

 

 

در مرحله ريسندگي براي بافتن فرش ماشيني نخي مورد نياز است به وجود مي آيد، نخ هاي فرش ماشيني متفاوت هستند و به سه نوع نخ تقسيم مي شوند كه عبارتند از: نخ تار كه از جنس پنبه و پلي استر است، نخ پود كه از جنس جوت مي باشد و آخرين نوع نخ، نخ خاب يا ريشه مي باشد كه از جنس آكريليك يا پلي پروپيلن يا پلي استر و يا مواد ويسكوز مي باشند كه در بافته شدن فرش ماشيني از اين سه نوع نخ به كار مي برند. در اينجا بايد گفت خوب بودن يك فرش به نخ بافته شده در فرش و همچنين دستگاه هاي خوب بافنده بستگي دارد. نخ تار حدود 6 درصد مواد اوليه يك فرش خوب را تشكيل مي دهد، نخ پود كه حدود 12 درصد ار خوب ودن يك فرش ماشيني را تشكيل مي دهد و نخ خاب كه مهم ترين است كه حدود 82 درصد از حجم فرش را تشكيل مي دهد.

نخ هاي مورد نظر در ابتدا به صورت الياف خام و به صورت رشته هايي بلند به كارخانه ها فرستاده مي شوند، اين الياف در ابتدا رشته رشته هستند و بايد آن ها تغيير داد، كارخانه ها براي تغيير دادن اين نخ ها نخست اين رشته هاي نخ را در داخل ظرف قيفي مي ريزند و سپس روي اين الياف روغن ريخته مي شود و به وسيله ماشين هاي حلاجي اين رشته هاي نخ به صورت طناب هاي بلند و سست درمي آيد كه فيتيله مي گويند. و قتي كه به صورت فيتيله شد، آن ها فشرده و سخت ، كشيده و به نخ خاي واحدي تبديل مي شوند و در انتها به دور قرقره هاي نخ پيچيده مي شوند و آماده بافتن فرش مي شوند.

 

بافندگي فرش:

 

 فرش ماشيني توسط ماشين آلات مختلفي بافته مي‌شود كه مي‌توان به دستگاه‌هاي تكسيما، واندويل CRX ، ASR ، VTR و HCP اشاره كرد. در توليد فرش ماشيني از دو دهنه كار استفاده مي‌شود كه در اصطلاح " فرش رو و زير بافت "  گفته مي‌شود ، دو فرش داراي خاب مشترك  توسط تيغه برش كه همراه بافت در حال حركت است برش داده شده  و  از هم تفكيك مي‌گردد.

 

تكميل نهايي فرش ماشيني:

 

در قسمت تكميل نهايي توليد فرش ماشيني  مراحلي را بايد سپري كرد كه اين مرحله از توليد تكميل شود كه در ادامه به ان مي پردازيم.

پس از طي كردن بافته شدن فرش ماشيني به  وسيله ي دستگاه هاي بافندگي در ابتدا فرش به صورت خام است، و اين خام بودن و شل بودن زيبايي و براقيت و استحكام فرش را گرفته است ودر در ابتدا كه به اين صورت است به آن رول فرش مي گويند. و قتي كه فرش بافته مي شود داراي ايراد هاي بزرگ و يا كوچكي مي باشد كه بايد به دست رفوگر فرش اين مشكلا ت فرش رفع شود و اصلاح گردد، وبراي اينكه داراي زيبايي ودوام طولاني بشود وارد پروسه آهار و تكميل فرش مي شود.

 

قسمت رائينگ:

 

اين مرحله كاري كه مي كند اين است كه رول ها را بسيار ظريفانه و دقيق و هم اندازه به همديگر دوخته مي شوند، اين دستگاه داراي قسمت هايي چون برش، ضربه و مكنده مي باشد كه در اين قسمت فرش خام دوخته مي شود و گرد و غبار فرش را توسط واحد مكنده مي گيرد. ودر ادامه آماده آهار زني فرش در مرحله بعد مي شود.

 

قسمت شيرينگ:

 

اگر دقت كرده باشيد كه خيلي از فرش هاي دستبافت كه بافته مي شود داراي پستي و بلندي هايي به دليل بافت نادرست آن است، همچنين اين اتفاق براي توليد فرش هاي ماشيني هم اتفاق مي افتد، سطح خاب فرش در هنگام بافتن فرش كمي پستي و بلندي هايي پيدا مي كند، براي اينكه اين پستي و بلندي ها از بين برود كارگران كارخانه ها به وسيله تيغ هايي بسيار دقيق و ظريفانه با استفاده از كامپيوتر كه باندازه هاي هزار ميلي متر كه قابل تنظيم مي باشد برش داده مي شود واين كار باعث مي شود فرش يك دست وصاف، براق و زيبا شود.

 

آهار زني پشت فرش چگونه انجام مي شود؟

 

درمرحله آهار زني،  رول ها وارد دستگاه آهار مي شود. و با استفاده از مواد مخصوصي بر اثرحرارت دادن وبخار اب باعث مي شوددر  خاب پشت فرش نفوذ كنندو سطح پشتي فرش را مي پوشاند كه با انجام دادن اين كار موجب مي شود ساختار فرش داراي استحكام و عمر طولاني تري شود. و همچنين دستگاه آهار زني به دوصورت عمل مي كند عبارتند از : دوصورت خشك و مرطوب، كه آهار مرطوب بافشار بخار اب طي زمان ثابت كرده است كه بانفوذتر و فرش هاي با كيفيتي بالايي را ارائه مي دهد كخ بيشتر مورد استقبال مشتريان قرار گرفته است.

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
تاریخ امروز
پیوندهای روزانه
  لينكي ثبت نشده است
پیوندهای سایت
  لينكي ثبت نشده است
آمار بازدیدکنندگان
ابزارک هاي وبلاگ